A valódi mókusok (Sciurini) a mókusfélék családjába tartozó nemet jelöl. Bozontos farkú, erdőlakó rágcsálók. A Közép-Európában elterjedt fajuk az európai mókus, más néven európai vörös mókus vagy egyszerűen csak mókus (Sciurus vulgaris).
Nem rég fedezték fel a vörösmókusok és az amerikai változékony mókusok (Sciurus variegatoides)kereszteződéséből kialakult új faj egyedeit: a vérmókusokat (Sciurus sanguineus vagabundus).
Eddig egy példány élt szimbiózisba fonódva két Birodalmi lépegetővel, de pár napja két újabb példány bukkant fel. Ezek a lények a havas, hegyes és a napsütötte sziklás vidékeket kedvelik.
Nem alszanak téli álmot, csupán téli pihenőt tartanak.
Rendkívül fürgék, szüntelenül táplálék után kutatnak zsebeikben, mert vannak nekik. Havas közegben is – gyakran teljesen szelíden – előfordulnak. Vastag bundájuk van, mely rétegesen nőtt rájuk, ezeket ki lehet cipzározni, ha melegük van.
Megfigyelések alapján elmondhatjuk, hogy együtt kelnek a nappal, gyakran sötétedés után is kint maradnak, éjjel aktívak. Ám rendre visszahúzódnak odvaikba -amiket gyakran váltogatnak-, hogy nyugovóra térjenek.
Étkezési szokásaik a táplálékforrás milyenségétől függnek. Akkor esznek, amikor élelemhez jutnak. Hideg körülmények között az ivás nehézkesen oldható meg számukra, mert a legtöbb víznyerőhely jég alá kerül vagy a már megszerzett folyadék megfagy.
Különös lábnyomuk van: két egymással párhuzamos- testsúlyuktól függően mély hosszanti csík. Onnan lehet megkülönböztetni a haladás irányát, hogy felfele általában szabályos, lefelemenet kanyargós nyomokat, helyenként kifeküdt gödröket hagynak a hóban.
Funkciójuk végül is csak annyi, hogy azt csinálják, amit szeretnek: sítúra csapatokat követnek és sokat alszanak. Gyorsan kiásnak bármit a hó alól.
Ezentúl miden hegyen tekergőknek azt ajánljuk, hogy számoljanak a vérmókusok felbukkanásával, s kezeljék a helyzetet kellő szociális érzékenységgel!