Az 1934-es és 1937-es sikertelen próbálkozást követően végül 1953-ban sikerült egy Francia-svájci-sherpa csapatnak megmásznia a Himalája egy távoli szegletét, Kashmir tartomány legmagasabb csúcsát, a 7135 méter magas Nun-t.
2015 nyarán egy 8 fős magyar csapat indul útnak, hogy a csúcs első magyar megmászását kísérelje meg. Nos, ezek lennénk mi.
Nun és Kun és a mászás útvonala az északnyugati gerincen.
Július 29.-án indulunk Budapestről, majd Isztambul érintésével Delhibe repülünk. Innen India Kasmir tartományába vesszük az irányt. A valaha volt nyugat-tibeti ősi Ladakh királyság központjából, Lehből szervezzük meg az akklimatizációs túra és a csúcsmászás logisztikáját- merthogy alaptábori szolgáltatás nincs, mint ahogy más expedíció sem lesz a környéken. Az engedélyek szerint augusztus első felében mienk a hegy megászásának lehetősége, azaz nem kell osztoznunk a hegyen, másfelől magunkra is vagyunk hagyva, azaz mindent nekünk kell megoldanunk.
India és a kínai-pakisztáni viharsarokba ékelt Jammu és Kashmir tartomány
Az akklimaticációs trekról, élményeinkról, viszontagságainkról kövessétek a blogbejegyzéseink.
És pár szó a tervezett csúcsmászásról
Mt.Nun, 7135 méter
Hegység: Himalája
Nehézség: 5A, Russian Grade System
Leírás: a méterek szintkülönbségben értendőek
- Alaptábor-C1
500 m moréna- és sziklalejtő,
200 m 50° jég
200 m 30° fokos hólejtő
4 km (horizontális) hómező
- C1-C2
600 m kevert havas, jeges, sziklás terep, 30°-50°
- C2-C3
250 m 30° hó
50 m 45° jég és hó
100 m hó
- C3-csúcs
300 m 40°-60°jég,
csúcsgerinc – 300 m 40°-50° hó
Stratégia
2011-ben egy észt csapat sikerrel mászta meg a hegyet, anyagaik hasznos alapnak bizonyultak a tervezéshez.
A mászás során két stratégia szerint próbálunk a csúcsra feljutni.
Alpesi stílus: 3 fő, táborlánc és fix kötelek kiépítése nélkül, a lehető legkevesebb táborhely igénybevételével szabadon mászva tör a hegy magasabb régióiba.
Táborlánc-expedíciós stílus: 5 fő, táborlánc kiépítésével és a nehezebb szakaszokon fix kötelek lerakásával halad előre.
Az utóbbit szépen illusztrálja az észt expedíció grafikonja
Ez a stratégia fokozatos, jobban biztosított haladást tesz lehetővé, viszont több időt kell eltöltenie a mászónak nagy magasságban, ahol szervezete regenerálódási képessége fokozatosan csökken, illetve jobban érvényesülhetnek a magashegy objektív veszélyforrásai.
Az alpesi stílus kevesebb cipeléssel jár, minimalistább megközelítés, azaz jó idő esetén nagyobb haladási sebességet jelenthet, viszont egyszeri nagyobb megterhelést is. Kicsit olyan mintha lapot húznánk 19-re.
Az elkövetkező hetek sok élményt és kihívást tartogatnak számunkra, kövessétek utunkat, és szorítsatok, hogy augusztus 20.-a környékén magyar zsászló lobogjon a kashmiri Himalája legmagassabb csúcsának tetején.
Támogatóink: